ورود به حساب کاربری
تاجیکستان کشوری با فرهنگ پارسی

تاجیکستان کشوری است در آسیا که با کشور هایی چون افغانستان، ازبکستان، قرقیزستان و جمهوری خلق چین هم مرز است، پایتخت این کشور دوشنبه و واحد پول سامانی و زبان رسمی فارسی تاجیکی است.

 

تاجیکستان کشور پادشاهان مختلف بوده است و حتی تاج طلایی رنگ در وسط پرچم سه رنگ کشور تاجیکستان به همین اشاره دارد که این کشور سرزمین پادشاهی بوده است ولی اکنون جمهوری تاجیکستان با داشتن این پیشینه و تاریخ غنی و فرهنگ زیبایش به خود میبالد.

 

تاجیک ها بسیار خونگرم هستند و با لهجه ی شیرین تاجیکی به زبان فارسی سخن میگویند، آنها الفبای خود را از روس ها گرفتند و به سیریلیک مینویسند.

 

تاجیکستان قبلا مستعمره ی روسیه بوده است برای همین بسیاری از نام های روسی وارد این کشور شده و ممکن است نام خیلی از مکان های این کشور برایتان عجیب برسد و حتی معماری روس ها بر معماری این کشور تاثیر زیادی داشته است ولی فرهنگ غالب بر کشور تاجیکستان نوروز و آیین پارسی است.

 

پارک رودکی:

 

این پارک در شهر دوشنبه قرار دارد و به افتخار شاعر فارسی زبان رودکی نام گذاری شده است، این پارک به یکی از جاذبه های گردشگری تاجیکستان تبدیل شده است و گردشگران بسیاری با مجسمه ی این شاعر بزرگ عکس یادگاری میگیرند.

 

آبشار گوسگاروف:

 

تاجیکستان کشور مناظر دیدنی و طبیعت زیبا است، این آبشار 30 متر ارتفاع دارد  و خارج از شهر است ولی ارزش دیدن دارد، اگر به این کشور سفر کردید حتما از این منظره ی طبیعی دیدن کنید.

 

میدان سامانی:

 

 معروفترین میدان شهر دوشنبه است، این میدان که به افتخار اسماعیل سامانی از سلسله ی سامانیان نامگذاری شده است در حفظ کردن زبان پارسی نقش بسیار مهمی داشت و بخارا را پایتخت خود اعلام کرد، این میدان یکی از جاذبه های گردشگری این کشور شده و حتی تبدیل به نماد پایتخت این کشور یعنی دوشنبه شده است.

 

 قله ی لنین یا ابن سینا:

 

این کوه که در کشور تاجیکستان و قرقیزستان واقع شده است در سال 1871 کشف شد، این کوه قبلا در زمان شوروی به نام کوه لنین یا قله ی لنین نام گذاری شد ولی بعد از فروپاشی شوروی و استقلال این کشور دولت تاجیکستان نام این قله را به ابن سینا تغییر داد ولی در کشور قرقیزستان هنوز به نام لنین شناخته میشود.

 

این کوه باعث رونق طبیعت گردی در این کشور هم شده است، همانطور که میدانید تاجیکستان طبیعت زیبایی دارد و فقط به توریسم فرهنگی خلاصه نمیشود پس اگر به این کشور سفر میکنید حتما از طبیعت تاجیکستان دیدن کنید.